ubezpieczenie

Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne — co wybrać?

Coraz częściej decydujemy się na wybór dodatkowego ubezpieczenia na życie, które pozwala zabezpieczyć finansowo naszych bliskich w razie naszej śmierci. Jednym z wyborów, których musimy dokonać przy wyborze polisy na życie, jest sposób ubezpieczenia – indywidualny lub grupowy. Który z nich jest korzystniejszy? Odpowiedź znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Ubezpieczenie indywidualne

W przypadku ubezpieczeń indywidualnych samodzielnie musimy znaleźć agenta ubezpieczeniowego i umówić się z nim na spotkanie. Główną zaletą tego rodzaju polisy, jest możliwość jej precyzyjnego dostosowania do naszych potrzeb. Możemy samodzielnie wybrać zakres ubezpieczenia, to znaczy jakie zdarzenia są nim objęte oraz wysokość składek. Uwzględnimy dotychczasowe polisy, które warto jeszcze zachować. Jest to jednak rozwiązanie droższe od ubezpieczenia grupowego, zwłaszcza że wysokość opłat związana jest z zawodem wykonywanym, wiekiem i stanem zdrowia ubezpieczonego. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie w polisie indywidualnej wyższych sum ubezpieczenia w umowach, które polisach grupowych są dla nas zbyt niskie. Niewątpliwa zaleta ubezpieczenia indywidualnego jest taka, że po otrzymaniu polisy ubezpieczyciel nie wypowie nam umowy gdy będziemy ją regularnie opłacać.

Ubezpieczenie grupowe

W tym wypadku ubezpieczenie zawiera się za pośrednictwem pracodawcy, w którym jesteśmy zatrudnieni, a formalności dopełni nasz opiekun. Osoba objęta polisą musi jedynie wypełnić stosowne formularze (deklaracje przystąpienia). Jest to rodzaj ubezpieczenia cieszący się szczególnym zainteresowaniem, czasem nawet pracownicy rezygnują z indywidualnego planu ubezpieczenia na rzecz oferty grupowej. Ubezpieczeni muszą jednak liczyć się z tym że takie ubezpieczenie może być wypowiedziane przez ubezpieczyciela. Kolejna ważna sprawa warunki ubezpieczenia mogą zostać zmienione w trakcie trwania ochrony. Jednak przede wszystkim taki rodzaj ubezpieczenia jest rozwiązaniem korzystnym finansowo, płacimy niższe składki niezależnie od wieku czy. Pracodawca otrzymuje bowiem zniżki dla firmy w zależności od ilości osób i rodzaju działalności. Niekiedy w ramach benefitów pracowniczych, pokrywa samodzielnie składkę lub jej część. Gdy pracownik pokrywa składkę opłata jest automatycznie potrącana z pensji przez pracodawcę.

Mamy już rozwiązania aby pracownicy mogli sami sobie zwiększać ochronę w porównaniu z pozostałą częścią załogi. Zwiększają w ten sposób sobie wypłacane kwoty w razie zajścia różnych zdarzeń. W przypadku ubezpieczeń grupowych są one jednak stosunkowo niskie w porównaniu z ubezpieczeniem indywidualnym. Taka polisa wygasa w chwili ustania stosunku o pracę i naraża nas na karencje w przypadku zmiany ubezpieczyciela. Często możemy ją kontynuować jednak już na zmienionych zasadach i warunkach.

Niezależnie od wyboru indywidualnego czy grupowego ubezpieczenia, mają one ten sam cel – zapewnić dodatkową ochronę nam i naszym bliskim w razie naszej śmierci, nieszczęśliwego wypadku czy poważnej choroby. Na nasz wybór wpływają liczne czynniki, takie jak nasz budżet, potrzeby czy oczekiwania. Ubezpieczenie grupowe jest tańsze, ale zapewnia ograniczone sumy ubezpieczeń w porównaniu do oferty indywidualnej. Jednak każde ubezpieczenie nawet to najmniejsze jest lepszym rozwiązaniem niż pozostać bez takiej ochrony, czasem jest naszą jedyną szansą na uzyskanie pomocy finansowej w sytuacji kryzysowej. Dziś świadomość ubezpieczeniowa wzrasta, zwłaszcza w czasie pandemii dbamy o taką ochronę. Łatwiej nam opłacać miesięczną składkę niż wyłożyć duże sumy na leczenie w razie wypadku, poważnej choroby czy w razie śmierci. Dziś już niejednokrotnie ubezpieczeni mają w swoim portfelu po kilka polis na życie, ponieważ nasza sytuacja życiowa się zmienia podobnie jak oferta na rynku ubezpieczeń.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry