Co wybrać przy zakupie ubezpieczenia — porównywarkę czy polisę u agenta?

Gdy zdecydujemy się na polisę ubezpieczeniową, pozostaje tylko dobrać najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Internet jest przepełniony różnymi ofertami ubezpieczeń, ale czy ułatwi nam wybór? Porównywarki pokazują cyfry. Jednak nie podpowiedzą jaką umowę warto obecnie mieć w naszej konkretnej sytuacji, nie uwzględnią już posiadanych polis. No i wreszcie nie przeanalizują naszych potrzeb pod kontem doboru odpowiednio dobranej polisy. A przecież to bardzo ważna decyzja, nikt lepiej tego nie zrobi jak doświadczony agent ubezpieczeniowy. Ta pierwsza opcja często wydaje się łatwiej dostępna. Nie zawsze jednak szybkość oznacza jakość, dlatego warto zastanowić się nad profesjonalnym doradztwem agenta ubezpieczeniowego.

Cenny czas

Przede wszystkim korzystanie z porównywarek ubezpieczeniowych wbrew pozorom nie jest szybkim procesem i też zabiera wiele cennego czasu. W przypadku niektórych ubezpieczeń konieczne jest wpisywanie wielu szczegółowych danych, które de facto zostają zakupione potem przez firmy ubezpieczeniowe. Bez tego kroku niestety oferta nie zostanie prawidłowo znaleziona lub przekazana do analizy. Jeśli nawet w jednym polu zajdzie pomyłka z naszej strony, to wynik wyszukania nie będzie poprawny.
Agent ubezpieczeniowy natomiast, wykorzystując posiadaną wiedzę, przeanalizuje dostarczone przez nas dokumenty i w oparciu o przeprowadzoną analizę potrzeb dobierze dedykowaną dla nas propozycję, którą jeszcze omówi w rozmowie przed zakupem. Pozostaje w stałym kontakcie z ubezpieczonym w razie dodatkowych pytań czy udzielenia pomocy przy zgłaszaniu roszczeń.

Konkretne informacje

Porównywarki internetowe nie pozwolą nam uzyskać wszystkich informacji o ofertach dostępnych na rynku. Ponadto kierują się ceną, a nie potrzebami Klienta. Oferty mogą być już nieaktualne. W dodatku strony zawierają dużą liczbę reklam, co utrudnia łatwe i szybkie użytkowanie. Oczywiście istnieje szansa, że znajdziemy ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Internet jest jednak przepełniony taką ilością propozycji ubezpieczeniowych, że najlepiej w tym temacie zasięgnąć pomocy profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego.

Należy pamiętać również, że porównywarki internetowe mogą pokazać oferty sponsorowane, a nie faktycznie te, które będą dla nas odpowiednie. Agent ubezpieczeniowy kieruje się obiektywizmem, etyką zawodową, dlatego przygotuje propozycję zgodną tylko z naszymi indywidualnymi potrzebami.

Rzetelna wiedza

Gdy wyszukiwarka internetowa przygotuje już dla nas ofertę, wejdziemy na stronę w celu jej sprawdzenia. Nie zawsze wszystkie istotne informacje zawarte są na stronie, większa część informacji zawarta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – i tak możemy zdecydować się na ubezpieczenie bez szczegółowej wiedzy. O tym klient przekonuje się dopiero w trakcie zgłaszania szkody czy też roszczenia. Agent ubezpieczeniowy dzięki szkoleniom i doświadczeniu zawodowemu jest dokładnie poinformowany na temat dobrania odpowiedniej polisy bez jakichkolwiek „haczyków” zawartych w umowach. Ma on codziennie do czynienia z różnymi ofertami ubezpieczeń, co wpływa na szybkość jego pracy.

Polisa u agenta — dlaczego?

Internet jest przepełniony licznymi porównywarkami ubezpieczeniowymi, z których chętnie korzystają Klienci przy poszukiwaniach. Niestety nie zawsze jest to dobry wybór. Przy doborze ubezpieczenia kierują się one często ceną, a nie potrzebami Klientów. W dodatku wcale nie są takie łatwe w obsłudze — trzeba spędzić wiele czasu, aby uzupełnić wszystkie dane.

U agenta nie ma konieczności uzupełniania formalności związanych z poszukiwaniami ubezpieczenia. Pracownik sam przeanalizuje nasze dokumenty i na podstawie tego wybierze dogodną ofertę. Agent na co dzień pracuje z ludźmi. To pomaga wypracować rzetelne podejście oparte na wzajemnym zaufaniu.

Ponadto każdy z agentów, pracujących na wyłączność określonej firmy – zna bardzo dobrze wszystkie produkty, oferowane przez firmę ubezpieczeniową, którą reprezentuje. Bardzo dobrze zna niuanse dotyczące konkretnego produktu, wie za co firma wypłaca lub nie wypłaca świadczenia – potrafi doradzić Klientowi, opierając się na konkretnych przykładach z życia. To odróżnia agenta na wyłączność np. od pracownika multiagencji bądź telemarketera, zbierającego informacje dla porównywarki. Przedstawiciel multiagencji oferuje zazwyczaj produkt i firmę, za którą w ramach cyklicznych kampanii jest dodatkowo promowany – to nie ma zazwyczaj nic wspólnego z rzetelną analizą potrzeb klienta. Mówiąc wprost – multiagent sprzedaje to, co najbardziej mu się opłaca, a niekoniecznie jest korzystne dla klienta.
Kolejną przewagą agenta na wyłączność jest podejście do obsługi Klienta. Taki przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej zazwyczaj związuje się z Klientem na lata – jest przy nim od momentu podpisania wniosku ubezpieczeniowego, poprzez wszelkie świadczenia do wypłaty, poprowadzi nawet proces odwoławczy w przypadku odmowy wypłaty świadczenia. Zawsze reaguje na zmieniającą się sytuację życiową agenta i zaproponuje najlepsze rozwiązania adekwatne do zmieniających się okoliczności. Ubezpieczenie u agenta na wyłączność jest jak garnitur szyty na miarę. Z kolei multiagent, w przypadku np. wypłaty świadczenia, i tak odeśle Klienta do źródła czyli do firmy ubezpieczeniowej, której produkt Klientowi sprzedał. Obsługą polisy zajmuje się sporadycznie.

Jeśli moje argumenty Cię przekonały, a potrzebujesz ubezpieczenia, które zabezpieczy wszystkie Twoje potrzeby i zapewni opiekę Agenta w każdej sytuacji, związanej z ubezpieczeniem, skontaktuj się ze mną. Zapewniamy kompleksowe usługi w zakresie doradztwa ubezpieczeniowego – również online.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry