Praca za granicą- ubezpieczenie

Ubezpieczenie do pracy za granicą – jak wybrać właściwą polisę?

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Często są to wyjazdy sezonowe lub w ramach praktyk zawodowych. Chcąc, by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a nasz wyjazd był w pełni bezpieczny i odpowiedzialny, musimy pamiętać o tak ważnej kwestii, jaką stanowi ubezpieczenie do pracy za granicą.

EKUZ - czy wystarczy?

Często wiele z nas podróżując po krajach należących do Unii Europejskiej, decyduje się na korzystanie z EKUZ – czyli z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak nie jest to wystarczająca opcja, gdy chcemy podjąć pracę za granicą. To dobre rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy w celach wyłącznie turystycznych, ponieważ nie obejmuje ono zagrożeń związanych z podjętą pracą. EKUZ pokrywa jedynie podstawowe koszty leczenia, nie obejmując wizyt u specjalisty czy transportu medycznego do swojego kraju, co wiąże się z ogromnymi rachunkami w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Warto również pamiętać, że EKUZ pokrywa jedynie te usługi medyczne, które dla danego kraju są tymi podstawowymi, więc w zależności od tego, gdzie się udamy, możemy się zaskoczyć wysokim rachunkiem na przykład u stomatologa, którego koszta będą uzależnione od państwa,w którym przebywamy. Wobec tego EKUZ nie jest wystarczającą opcją dla osób, które zdecydowały się wyjechać za granicę, aby podjąć pracę lub praktykę zawodową.

Co powinno pokrywać nasze ubezpieczenie za granicą?

Wiemy już, że konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia prywatnego, ponieważ EKUZ nie jest rozwiązaniem, które nas zabezpieczy w razie zagrożeń i ewentualnych wydarzeń, do których może dojść podczas pracy. Wobec tego jak wybrać dobrą polisę i co powinno pokrywać nasze ubezpieczenie za granicą, żebyśmy mogli spokojnie pracować wiedząc, że jesteśmy bezpieczni? Co musi zawierać?

  • ubezpieczenie NNW – warto, aby było to ubezpieczenie, które obejmuje wszelkiego rodzaju zdarzenia, które powstają w związku z wykonywaniem pracy fizycznej albo umysłowej za granicą;
  • ubezpieczenie OC – nie zapominajmy, że również za granicą musimy się także przemieszczać i może dojść do wypadku lub szkody, którą bez ubezpieczenia musielibyśmy w całości pokryć ze swoich finansów;
  • koszt leczenia minimalnie 30 000 euro – taka polisa, daje nam gwarancję, że w razie potrzeby spokojnie możemy skorzystać z usług specjalistów, pokryć hospitalizację oraz w szczególnych przypadkach transport medyczny do kraju, z którego wyjeżdżamy.

Praca fizyczna - ubezpieczenie

Jeśli za granicą planujesz podjąć pracę, która będzie pracą fizyczną, rozważ rozszerzenie swojej ochrony. Dlaczego? Ponieważ praca fizyczna niesie za sobą większe ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Najczęściej decydujemy się na pracę przy zbiorach, która także wzmaga prawdopodobieństwo niefortunnych zdarzeń.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry